четвер, 25 лютого 2016 р.

"Я поклявся світло правди в темний край принести мій..."


«…Я поклявся, давши слово, 

за народ померти мій,

Втішити його в недолі, сльози витерти рясні.

Бо якщо я навіть ханом буду жити сотні літ,

все одно пора настане в землю полягти мені!»

Н. Челебіджіхан
Доля кримськотатарського народу, його драматичні сторінки історії для всієї прогресивної частини нашого суспільства є дуже болючою. Зокрема, для працівників нашої бібліотеки - також. Тема Криму взагалі нам дуже близька і рідна, тому що протягом 2004 - 2013 діяльність нашої бібліотеки була тісно пов'язана з творчими організаціями, бібліотечною та музейною спільнотою Феодосії, Коктебелю, Євпаторії. 
Це все водночас обірвалося в 2014 році коротким, зловіщим словом: "Кримнаш!"...
Але все одно ми маємо багато друзів і близьких по духу людей серед кримськотатарської громади. 23 лютого 2016 року в Національному музеї літератури України відбулося вшанування пам'яті вбитого більшовицькими нелюдями кримськотатарського патріота Номана Челебіджіхана
 "Я поклявся світло правди в темний край принести мій..."
Лунали гімни України та кримських татар кримськотатарською мовою. Зібралося багато людей — зала не могла вмістити всіх охочих.
Захід почався з дуа, яке прочитав муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саід Ісмагілов та його промови. Перед присутніми виступили й голова Меджлісу кримськотатарського народу, очільник Всесвітнього конгресу кримських татар (ВККТ) Рефат Чубаров, історик Гульнара Бекірова, громадський діяч Сейран Аріфов та відомий художник Рустем Скібін."Згадуйте мене, і я буду згадувати вас. Дякуйте мені і не будьте невдячними. О, ви, що увірували! Шукайте допомоги у терпінні та молитві — воістину, Аллаг разом із терпеливими! І не називайте мертвими тих, хто загинув на шляху Аллага — ні, вони живі, але ви не відчуваєте цього! Ми будемо випробовувати вас страхом, голодом, нестачею майна, людей та плодів — сповісти ж добру звістку терпеливим, тим, які, коли торкнеться їх лихо, кажуть:«Ми належимо Аллагу і до Нього ми повертаємося!». Мають вони благословення та милість від Господа їхнього і йдуть вони шляхом прямим"! -  виголосив слова молитви шейх Саід Ісмагілов.
Ведуча заходу, завідувач відділу Нацмузею літератури України пані Людмила Рєзнікова, що впродовж меморіального вечора нагадувала присутнім про сторінки славної біографії Номана Челебіджіхана, надала слово одному з сучасних лідерів кримських татар — голові Меджлісу Рефату Чубарову. "Пам'ять про те, що трапилося 98 років тому, пам'ять про Номана Челебіджіхана та його соратників нам каже про те, що кожен народ має дуже твердо стояти на своїх правах. І тоді всі сусіди будуть його поважати", — акцентував увагу присутніх Рефат Чубаров. "Я ще раз хочу подякувати вам усім за те, що ви тут зібралися і разом з вами склоняюся перед пам'яттю великого сина кримськотатарського народу, разом з вами я пишаюся ним"

Про значення діяльності Номана Челебіджіхана, про формування його особистості та коротке, але яскраве та насичене життя розповіла історик, кандидат політичних наук, автор низки монографій про Крим та кримських татар Гульнара Бекірова. Згадуючи про прагнення та боротьбу кримськотатарського патріота, про його мрії щодо вільного життя народів Криму, про його підтримку України, вона, зокрема, зауважила:
"Я переконана, що якби тоді у Номана Челебіджіхана та його соратників все вийшло, ми б жили і в іншій Україні, і в іншому Криму, але історія не знає умовного способу. Груба сила стала на заваді — більшовики знищили кращих представників кримськотатарського народу і насамперед — Номана Челебіджіхана. Саме з цієї причини доти, поки буде живим кримськотатарський народ, 23 лютого ми згадуватимемо цю велику особистість. Сподіваюсь, що цей день і для всієї України стане днем пам'яті Челебіджихана, як нещодавно на державному рівні день депортації кримськотатарського народу було визнано Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу", — сказала Гульнара-ханум.
Виступив і відомий кримськотатарський митець, 
художник-кераміст Рустем Скібін
який влаштував і презентував приурочену до дня пам'яті Челебіджіхана виставку виробів як давніх, так і сучасних кримськотатарських майстрів прикладного й ужиткового мистецтва. Пан Рустем ще раз підкреслив, що без традицій, культури, мистецтва, духовності неможливо самоідентифікувати себе, свою приналежність до того чи іншого народу, тому надважливо відновити, зберегти культурну спадщину, душу народу — мистецтва, традиційні ремесла, музику, літературу.
Урочистості продовжилися у меморіальній квартирі-музеї М. Бажана, де з доповіддю перед присутніми виступив сходознавець Юрій Косенко
 
Студенти Київського національного університету (Кафедра тюркології) читали вірші Номана Челебіджіхана українською та кримськотатарською мовами, також було продемонстровано перший, присвячений кримським татарам, художній фільм «Алім», знятий у 1926 році за сценарієм Миколи Бажана.


А лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв не зміг бути на цьому вечорі, але на своїй сторінці в Фейсбуці він написав:
"Трагічна дата 23 лютого спонукає нас замислитись над перебігом історії і робити правильні висновки. Для кримськотатарського народу цей день увійшов в історію жахливим злочином російських більшовиків. Для них це було черговим злочином, а для нас — невимовно тяжкою втратою і болем. У 1918 році в цей день у Севастополі був мученицьки катований національний і духовних лідер кримськотатарського народу Номан Челебіджіхан".
Довідково:
Номан Челебіджіхан − один з організаторів першого Курултаю, перший голова уряду проголошеної в 1917 році Кримської народної республіки, перший муфтій мусульман Криму, Литви, Польщі і Білорусі. Відомий також як «Челебі Челебієв», саме так його ім’я було записано в офіційних російських документах. Національний гімн кримських татар містить слова його вірша «Ant etkenmen!» («Я присягнувся!»).

Народився Челебіджіхан у 1885 році в сім’ї Ібраіма Челебі, імама мечеті села Буюк-Сунак. В 1909 році був одним з трьох засновників патріотичної спільноти «Батьківщина» («Vatan») — підпільної політичної організації, членами якої були кримськотатарські студенти в Османській імперії. За пропаганду соціалістичних ідей був заарештований. Після Лютневої революції 1917 року Челебіджіхан повернувся до Криму та очолив національний рух кримських татар. На їх першому з’їзді у Сімферополі 25 березня 1917 року був обраний головою Всекримського мусульманського виконкому і муфтієм-головою Таврійського мусульманського духовного управління. Челебіджіхан організував маніфестації кримських татар, збір пожертвувань у «фонд перемоги» над Німецькою імперією.
Влітку 1917 з дозволу О. Керенського почалися формуватися власні татарські національні військові формування, так звані ескадрони. Челебіджіхан закликав до створення мусульманських збройних сил, у липні він виступив проти відправки на фронт трьох запасних мусульманських полків. Ця активність у Криму не сподобалася Тимчасовому уряду Росії.
23 червня 1917 року Номан Челебіджіхан був заарештований севастопольською контррозвідкою, але незабаром його звільнили, оскільки кримські татари висловили протест на захист свого лідера, закріпивши його п’ятьма тисячами підписів.
На Всекримському з’їзді кримських татар у Сімферополі 2 жовтня 1917 року Челебіджіхан виклав програму реорганізації Мусульманського виконкому в Курултай — парламент кримськотатарського народу. Головним завданням його було досягти територіальної автономії півострова під гаслом: «Крим для кримчан».
У листопаді 1917 р. (за старим стилем) у Криму пройшов I Курултай кримськотатарського народу, підготовлений Номаном Челебіджіханом, який входив до комісії з розробки проекту Конституції Кримської Народної Республіки, із соратниками. Курултай затвердив представлений комісією проект Конституції і проголосив створення КНР, а Номана Челебіджіхана обрали головою Директорії (національного уряду) і паралельно — міністром юстиції.


Проте прихід до влади більшовиків, які не визнавали кримськотатарський уряд, поставив під загрозу існування молодої Кримської Народної Республіки. Тому 4 січня 1918 року з власної ініціативи Челебіджіхан подав у відставку. Скориставшись цим, більшовики 14 січня 1918 року безперешкодно захопили владу в Сімферополі, заарештували Челебіджіхана і переправили його у Севастополь. Після нелюдських катувань та знущань 23 лютого 1918 року більшовики розстріляли Номана Челебіджіхана, а скалічені останки викинули в море.
Для кримських татар ім’я Номана Челебіджихана стало символом патріотичного служіння Вітчизні.


   Колектив нашої бібліотеки також долучився до цієї події і прийшов вшанувати видатного діяча кримськотатарського народу - Номана Челебіджіхана. 

Екскурсія працівників бібліотеки №15 
в бібліотеці Національного музею літератури України.

Немає коментарів:

Дописати коментар